Президентът на Европейската федерация по борба (СЕЛА) Цено Ценов взе участие в заседанието на Изпълкома на Международната централа (ФИЛА) в Красноярск, където трябваше да се реши ще има ли промени в правилата на класическия стил за олимпийските игри в Лондон. Ето какво каза той пред в. "Труд".

- Не остана много време до игрите, но да се стягат ли борците за промени, г-н Ценов?

- Всичко, за което говорихме, го има и в настоящия правилник. Но не се спазваше - нито от състезатели, нито от съдии. Например в стойка не се наказваха непозволените блокиращи действия... Специално при класиците, когато състезателят е в партер, ръцете не се поставяха точно. Всъщност целта е да активизираме борбата, а не с непозволени средства и хитруване да се трупат точки. И това вече ще се спазва стриктно, ще има санкции.

- Планираха се промени само в класическия стил. Има ли опасност този вид борба да бъде изваден от олимпийската програма?

- Не, това изобщо не стои на дневен ред. Но ако всички правила се спазват, както е по регламент, класическата борба ще стане много по-атрактивна. Дори от година и половина имаме предложение до МОК категориите при жените да станат 7, както са при мъжете. Сега са 4 и това е един вид дискриминация към нежния пол. Защо едните да отидат на олимпиада, а другите - не?

- Да, но това автоматично ще увеличи и броя на състезателите, с което от МОК не са съгласни...

- Ние обаче сме склонни да намалим борците при мъжете и пак ще се вместим в квотата, отредена за нашия спорт. Засега обаче нямаме отговор.

- Докъде стигна проектът в България да има треньорска школа на ФИЛА?

- Той вече е факт. Преподавателите ще са предимно българи, а за шеф на школата бе избран бившият треньор на националния ни отбор и преподавател в НСА Огнян Макавеев. Стартът е от 2013-а, а обучението ще е две години в четири семестъра. У нас ще идват да получават треньорска квалификация специалисти, които не развиват борбата в своите страни. Например Македония, Черна гора, Сърбия, Люксембюрг, Ирландия.

- Има ли друга такава школа?

- Не, единствена е в света. Ще се финансира от ФИЛА, от СЕЛА, от програмата "Олимпийска солидарност" на МОК, както и от съответните национални федерации. Решихме да бъде в България заради изключително добрите отзвуци за Олимпийския център в София в комплекс "Диана", който работи вече две години. Президентът на ФИЛА Рафаел Мартинети оцени много високо работата му. Само за 2011-а там са минали 340 състезатели, които след подготовка са спечелили 4 квоти за игрите в Лондон, а други 53-ма борци са взели медали от континентални първенства и световни шампионати за юноши.

- Изпълкомът на ФИЛА имаше интересно пътуване до Красноярск - три дни и две нощи с влак...

- Нищо че е в Сибир, беше много комфортно. Нямахме проблем със снежните виелици. Във всяко купе имаше баня и санитарен възел, допълнително бяха прикачили и вагон-ресторант, където водихме дискусиите. Но все пак решенията ги взехме на красноярска земя, а не в движение.

- Идва европейското в Белград, какво да очакваме?

- Първенството е последна проверка, преди да бъдат определени 60-те съдии на олимпиадата. България ще има трима рефери в Белград, като се надявам и тримата да попаднат в списъка за игрите.