Кирил Милов Армен НазарянИ държавата награди Кирил Милов за успехите му през изминалата година.

На церемония „Гала на шампионите“ европейският първенец и сребърен медалист от световното бе отличен в категория „Спортист на България за 2022 г.“ заедно с още петима изявени спортисти - Алберт Попов (ски), Александър Везенков (баскетбол), Ангел Русев (щанги), Севда Асенова (бокс), Стилияна Николова (худ.гимнастика).Милов получи премия от 10 000 лева, връчена му от двукратния олимпийски шампион Армен Назарян.

На церемонията, организирана от Спортното министерство и Българския спортен тотализатор, бяха раздадени премии на обща стойност 160 000 лв.

Борбата получи още една награда – в категорията „най-добър спортист с увреждания“, която бе присъдена на Панайот Димитров, сребърен медалист от 24-те Дефлимпикс игри. Призьорът получи отличието от треньора Денислав Чамишки.

Панайот Димитров1

За отбор на годината бе определен ансамбълът по художествена гимнастика, спечелил световната титла в многобоя. А треньор №1 е Весела Димитрова, треньорка на ансамбъла.

В категорията „млад спортист“ бяха номинирани трима – волейболистът Александър Николов, биатлонистът Благой Тодев и атлетката Пламена Миткова.

Националите по волейбол до 20 години заслужиха наградата „Млад отбор“ с третото място на европейското. Наградата им бе връчена от Белчо Горанов, генсек на БОК и председател на юридическата комисия на световната Belcho mlad sportistфедерация по борба.

А специалната награда за „Пробив в световния спорт“ заслужи мъжката плувна щафета на 4 по 200 свободен стил. Квартетът за първи път се класира за финал на световно първАрмен Назарян Любо Ганевенство и завърши 8-и.

„През изминалата година българските спортисти в олимпийските спортове са спечелили за България над 140 медала във всички възрасти от европейски и световни първенства", каза министър Весела Лечева.

И допълни, че през 2022 г. Българският спортен тотализатор е предоставил на спорта 44 милиона лева.

„Горда съм, че сред най-заслужилите, наред с утвърдени имена в спорта, застават и нашите млади шампиони – продължи Лечева. - Запазваме успешните традиции в художествената гимнастика, бокса, борбата. Надежда дава пробивът в алпийските ски, биатлона, плуването, леката атлетика.“