kumchevПрепълнена зала посрещна борците ни в Иран, които пристигнаха за силния турнир
„Тахти къп” в Керманшах.

Интересът бе провокиран не само от схватките в свободния стил, който се смята за религия в страната, но и от дебюта на класическия стил в турнира.

Двете олимпийски дисциплини бяха преплетени със срещи от пехливанските борби. За тях домакините бяха подготвили и сериозен награден фонд - 20 000 долара за шампионите в отделните категории, $12000за втория и $8000за третия.
Според регламента всеки от участниците може да се пусне и в тези традиционни борби.

Националът Димитър Кумчев, който често печели на народни борби, до последно обмисля дали да не пробва късмета си и там.
Вчера той стана пети в кат. до 125 кг на свободния стил. Бронзовият медалист от „Евро 2010” започна със загуба от иранеца Хари Парвиз – 0:2, който обаче стигна финала и го изтегли в репешажите. Там българинът взе служебна победа срещу Абдулах Гоми (Иран), а в спор за бронза отстъпи пред друг иранец – Амин Тахери – 0:2.
Това бе първо състезание за Кумчев от световното през 2013-а, през което време лекуваше травма на коляното.

Световният вицешампион за юноши Георги Вангелов (57 кг) приключи 9-ти. На четвъртфиналите той допусна грешка срещу индиеца Томар Сандер. Десет минути преди края резултатът бе 2:2, но по-опитният му съперник успя да вземе победните две точки. Евтим Евтимов (97 кг) е 16-ти след загуба от Джамшиди Падром (Иран) с 0:13.

Днес се борят Георги Средков (86 кг) и Георги Златов (70 кг)