Световният и европейски шампион Христо Маринов донесе 9-та олимпийска квота за борците ни.

На квалификационния турнир във Финландия той достигна до финала при 84-килограмовите на класическия стил, с което си осигури виза за "Лондон 2012". Маринов записа три победи - срещу Ван Зил (ЮАР) с 2:0 (1:0, 3:0), германеца Ян Фишер също с 2:0 (2:0, 1:0), а в решителния полуфинал срази и опитния швед Ара Абрахамян, сребърен медалист от олимпиадата "Атина 2004"  - 2:1 (2:0, 1:1, 2:0). Така по-късно днес българинът ще спори с Владимир Гегешидзе (Грузия) във финален мач, който е без особено значение.

Другите трима  наши представители от днешния ден отпаднаха.

В класическия стил Явор Янакиев, (74 кг) трети от игрите "Пекин 2008", не успя да се пребори за квотата, след като на четвъртфитналите загуби от представителя на домакините Валимаки с 0:2 (0:1, 0:2). При 66-килограмовите Емилиян Тодоров претърпя поражение на старта от китаеца Пан Зинг с 0:2 (0:2, 0:1).

А последният ни представител в свободния стил Божидар Бояджиев (120) тръгна с успех срещу поляка Барницки с 2:0 (1:0, 1:0), но на четвъртфиналите бе спрян от украинеца Коцианивски с 0:2 (0:1, 1:3).

Така в свободния стил на олимпиадата в Лондон страната ни ще бъде представена от 4-има борци.