Извън тепиха
Димитър Добрев - един универсален спортист
- Понеделник, 03 Юни 2019

Роденият в делиорманското село Езерче талант смело може да се нарече “универсален борец и спортист”. Състезава се и в двата стила. Печели титли също и в двата стила - на световния младежки фестивал в Москва през 1957 г. А в славната си кариера преминава успешно през поне още 5 спорта - гимнастика, бокс, щанги, стрелба, лека атлетика.
“В казармата от 100 метра уцелвах с пистолет и картечница десетката - разкрива именитият ни борец. - Ръката ми не трепваше. Ако бях продължил в ЦСКА, щях да стана олимпийски шампион и в този спорт. Но това щеше да бъде само за мое лично удовлетворение. Избрах да остана в “Академик”. Бях първият щатен преподавател по борба във ВИФ (сега НСА). Започнах да търся и създавам кадри. Положих академичните основи на този традиционен за България спорт. А това, което направих, остана като наследство за цялата ни борба.”
Любопитното е, че във ВИФ Добрев влиза с гимнастика, след като 4 г. тренира този спорт. А докато е студент, за кратко акостира и в националния отбор по вдигане на тежести в знак на несъгласие, че не го вземат на състезание при борците, след като е станал шампион на България. За това време обаче поставя няколко национални рекорда, трети на световно първенство за студенти. И то само за 6 месеца тренировка.
“Аз тежах 72 килограма, а с щанга вдигах 150 килограма - разкрива Добрев. - Тогавашният треньор на борците Петко Щерев, като видя какви успехи постигам при щангистите, поиска да ме върна в отбора. Е, борбата ми доставяше по-голямо удоволствие и се върнах.”
Междувременно обогатява кариерата си със състезания по лека атлетика. Късия спринт на 100 м например пробягва за около 11 секунди. Става и шампион на България по бокс.
“Тогава световните първенства в борбата бяха на 4 години – припомня си шампионът. - Ако се разболееш или контузиш, трудът ти отива на вятъра. Може би и затова опитвах и други спортове.”
Сърцето му обаче завинаги остава в борбата. Като даскалско чедо иска да се докаже пред връстниците си, а това става на поляната. Там няма равен, наред тръшка съперниците си. Разбира се, в свободна борба, така разпространена навсякъде по селата. На тепих обаче Добрев

Шампионът признава, че до голяма степен постигнатото дължи на изключителния си талант. За игрите Мелбърн''56 се готви само два месеца и взема сребро. Медалът можеше и да е златен, но в оспорван финал срещу представителя на “сборная” Гиви Картозия съдиите отсъждат победата с 3:2 гласа за руския борец. Решението може да се оспорва срещу контестация от 10 долара, но от нашия щаб не рискуват. Добрев също не проявява самоинициатива. Няколко дни по-рано Никола Станчев става първият ни олимпийски шампион и едва ли ръководните хора на борбата ще позволят отново българин да стъпи на най-високия връх.
“Но пък от Мелбърн се върнах с цял куфар с шоколади - признава медалистът. - Бях много добър на бридж-белот. И в олимпийското село вестта се разнесе мълниеносно. Всяка победа ми носеше едно сладко изкушение. Накрая станаха толкова много, че трябваше да си купя куфар, за да ги докарам в България.”
Четири години по-късно Добрев е единствен от предишния отбор, който се бори и на олимпиадата в Рим през 60-а. Тогава няма кой да го спре и след 5 победи триумфира на Олимп. Шампионът решава да остане още година на тепиха и да приключи кариерата си със световна титла. Цял сезон се готви за първенството в Йокохама, чувства се в отлична форма и с нетърпение очаква мига, в който ще излети за Япония. Но отново го връхлита малшансът. Часове наред отборът престоява на летище София в очакване на водача на делегацията - човек от ЦК на БКП. Партийните люде обаче не се разбират кой да предвожда отбора и така борците ни си остават на летище София.
“Бяхме цял отбор, не само аз, цяла година тренировки отидоха на вятъра…”, спомня си с тъга шампионът.
Но после, вече като треньор, отново успява да изживее върхови моменти. На игрите Токио''64 воденият от него тим печели три медала. Боян Радев ликува с първата си олимпийска титла, а Кирил Петков и Ангел Керезов са сребърни медалисти. Две години по-късно Радев и Керезов сядат и на световния трон. Сред неговите открития е и Петър Киров, който после става два пъти олимпийски шампион. Димитър Добрев е единствен, който е треньор и на двата стила. За олимпиадата в Барселона вече е наставник на свободняците. Тогава под негово ръководство Валентин Гецов е втори, а Валентин Йорданов - трети.

В продължение на 40 г. Димитър Добрев е треньор в “Академик”. Трудът му е признат както у нас, така и в чужбина. Носител е на десетки престижни награди.
Eто какво каза журналистът на БНТ Петър Милушев, който присъства на олимпиадата Рим 1960, за шампиона Димитър Добрев.
„Беше една августовска вечер, а стана шампион... през нощта – разкрива Милушев. – В последния ден трябваше да направи две срещи. Първо се бори с румънеца Църнау. С бързина на пантера нашият приложи коронната си хватка центур. Румънецът се заби със страшна сила на тепиха. После дойде финалът, който бе към 2 часа сутринта. Насреща му турчинът Айваз. И двамата направиха много здрава, мъжка борба. До последно не се знаеше кой ще победи. Но минута преди края Добрев го свали и от мост взе 3 точки, които удържа до последно. От радост се хвърли на тепиха и не стана близо минута. После темпераментната италианска публика понесе олимпийския ни шампион на ръце. Не успях да интервюирам веднага.“
Въпреки забавянето Милушев прави емоционален разговор с Добрев, а записът от магнитофонната лента прозвучава в българския ефир в 5,30 часа. Тогавашният говорител Боби Симеонов съобщава с басов глас: „Извънредно съобщение на радио София”. Следват първите думи на „златния“ ни борец, а за финал прозвучава химна на България.
„Беше много щастлив и развълнуван – продължава Милушев. – Имаше и олимпийско сребро от Мелбърн 56, но този медал му бе най-ценен, тъй като в Рим бе победил всички тогавашни величия на световната борба.”